Pátý článek v sérii o předovkách od pana Javůrka se zabývá čištěním předovek po střelbě. U předovek je oproti klasickým zbraním několik odlišností, na které je třeba si dávat pozor.

Čištění černoprachových zbraní je odlišné od zbraní provozovaných na bezdýmý prach. Je to z toho důvodu, že bezdýmý prach je nitroceluloza, kdežto černý prach je ze síry, dřevěného uhlí a okysličovadla. To způsobuje, že po střelbě černým prachem zplodiny v hlavni obsahují kyselinu sírovou, která působí agresivně a velmi rychle korozivně na ocel hlavně. Z toho důvodu se u BP zbraní (Black Powder – černý prach) používá pro moderní střelce dost “prapodivná”, ale logická a účinná metoda, kterou je nutné aplikovat co nejdříve po střelbě.

Ze zbraně sejmeme hlaveň, odšroubujeme piston a případně šroub na drumu. Touto zadní částí hlaveň ponoříme do kbelíku s vařící vodou a troškou saponátu. Voda musí být opravdu vroucí. Poté do hlavně vsuneme vytěrák s žíněným kartáčkem a “pumpujeme” vodu hlavní. Kartáček funguje částečně jako píst a vodu hlavní prohání přes drum. Díky tomu vidíme, jak jde z drumu černá voda. Tato metoda velmi účinně rozpustí a vyžene z hlavně všechny spaliny. Pokud byly z hlavně stříleny střely bez flastru, je vhodné ještě použít bronzový kartáček na vyčištění od zbytků olova.

Po tomto postupu, když už jde z hlavně čistá voda, je vhodné hlaveň vylít a nechat vyschnout  (je horká od vody, tak vyschne rychle). Poté je třeba ihned nakonzervovat konzervačním olejem a vytřít znovu vytěrákem s hadrem a znovu nakonzervovat (alespoň Konkorem, ale jsou i speciální oleje na konzervaci zbraní). Kdo má strach čekat, až hlaveň vyschne, může ještě mokrou hlaveň vystříkat WD-40, který účinně vytěsňuje vlhkost, pak vytřít a nakonzervovat. Pozor, WD-40 je vynikající čistící prostředek, který vytěsňuje vlhkost, ale už nekonzervuje. Na konzervaci je vhodné použít jiný prostředek – Konkor, konzervační Balistol apod. Samozřejmě je nutné “vykoupat” i piston, a před kompletací hlavně závit pistonu a závit šroubu na drumu namazat grafitovou vazelínou (Molyka).

Samozřejmě existují i pokrokovější metody, například tlakové parní čištění, s využitím speciální “wapky” na zbraně.

Wapka na čištění zbraní

Wapka na čištění zbraní

Čistící sady a kartáčky

Jak už si určitě zvykáte, i v tomto je u předovek odlišnost. Na trhu je velké množství kartáčků a sad na čištění zbraní ve velkých cenových rozpětích. Určitě není dobré koukat po těch levných – můžete se totiž dočkat těžko řešitelného problému. Levné kartáčky k vytěrákům totiž mají těleso kartáčku zatemované do odvrtané mosazné kulatiny. Nějakou dobu tam sice drží, ale pak jednoho krásného dne z této kulatiny vyjede a zůstane vám v hlavni. A zkuste si pak z hlavně vyndat  bronzový kartáček, který má štětiny zrovna “proti srsti”. U moderních zbraní jej prostě vytlačíte druhou stranou ven, ale u předovky, u níž dnový šroub určitě nevyšroubujete, to prostě nejde. Proto se poohlédněte po kartáčcích speciálně pro předovky, které jsou dělané tak, aby se nemohly z uchycení v tělese uvolnit. Zpravidla se ceny těchto kartáčků pohybují kolem 120 – 160,- Kč za kus.

Kartáček vhodný pro předovky

Kartáček vhodný pro předovky

Kartáče používáme tři typy: kovový (mosazné, bronzové štětiny), žíněný (většinou tvrdé plastové štětiny),  měkký (zpravidla bavlněný). Při koupi kartáčků na vytěráky je třeba si dávat pozor na dvě věci. Především jaký závit máte na vytěrákové tyčce (M3, M5), a taky jestli potřebujete kartáče s vnějším závitem (označované “male”) nebo vnitřním závitem (označované “female”). Kartáče je pochopitelně nutné vybírat podle ráže. U kovového kartáče je doporučeno upřednostnit bronzové štětiny před mosaznými, které se zohýbají už při prvním použití a kartáč je k ničemu. Neboť střílíme měkkým olovem, potřebujeme kvalitní kovový kartáč.

Kartáček NEvhodný pro předovky

Kartáček NEvhodný pro předovky

U čistících sad postupujeme stejně, před levnými dáváme přednost dražším, určených speciálně pro BP zbraně. Ty levné opravdu nestojí za ty problémy a mizernou kvalitu a životnost. V sadách se to samozřejmě týká i samotných vytěrákových tyčí – ty musí být kvalitní mosazné, ne ocelové (časem poškodí ústí vývrtu hlavně) a hlavně masivní (pro r. 45, 50 alespoň 8mm průměr, pro větší ráže 10mm). Samozřejmě i taková samotná vytěráková tyč je neskutečně drahá, ale lze ji doma vyrobit za cca 120,- Kč, což je zlomek ceny tovární vytěrákové tyče pro předovky.

Souprava na čištění předovek

Souprava na čištění předovek

Vytažení uvolněného kartáčku z hlavně

Když už někdo používá nevhodné kartáčky, které jsou v mosazném tělese jen zatemované, může dojít k tomu, že kartáček z tělesa vyjede a zůstane v hlavni. Nejhorší možností je, že se to stane u bronzového kartáče. Díky zastrčení do hlavně má štětiny ohnuté vždy proti ústí, což téměř znemožňuje jeho jednoduché vytažení háčkem.

V takovém případě budeme potřebovat tenkostěnnou trubku takového průměru, aby šla těsně zasunout do hlavně. Trubku zasuneme do hlavně a zatlačíme přes kartáček nadoraz. Trubka obrátí směr štětin kartáčku, a ten se tak nasune do trubky. Tu poté vytáhneme z hlavně i s kartáčkem.

Posted in: Předovky.
Last Modified: Leden 22, 2019

One comment on “Čištění předovky po střelbě

Leave a reply

required